Աջակցող տեխնոլոգիաների նախագծման ինժեներական մրցույթ (ATDEC 2021)
Մեկնարկում է «Աջակցող տեխնոլոգիաների նախագծման ինժեներական մրցույթ (ATDEC 2021)»-ը, որը եզակի մարտահրավեր է ամբողջ հանրապետության երիտասարդ ինժեներական և հետազոտական թիմերի համար` մշակելու աջակցող տեխնոլոգիաներ, որոնք կբարելավեն ու կմեծացնեն աջակցության կարիք և հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց հնարավորությունները հասարակության շրջանում։
Մրցույթը տեղի է ունենալու երկու փուլով, հետևյալ անվանակարգերում՝
• Աջակցող էլեկտրոնային սարքեր,
• Աջակցող ծրագրեր։
Մասնակից թիմերը պետք է առաջին փուլում ներկայացնեն իրենց լուծումները սարքավորումային նախատիպերի կամ ծրագրային լուծումների տեսքով, իսկ առաջին փուլը հաջողությամբ հաղթահարած թիմերը, երկրորդ փուլում հատուկ տեխնիկական և նյութական բազայով հագեցած միջավայրում, երեք օր անընդմեջ լուծեն և ժյուրիին ներկայացնեն իրենց լավարկված լուծումները՝ հաշվի առնելով ներկայացված լրացուցիչ պայմանները:
Անվանակարգերից յուրաքանչյուրի համար նախատեսված է՝ առաջին տեղ (1,500,000 ՀՀ դրամ), երկրորդ տեղ (1,250,000 ՀՀ դրամ) և երրորդ տեղ (1,000,000 ՀՀ դրամ) մրցանակային ֆոնդ։
Մրցույթի ազգային հաղթողը կարժանանա լրացուցիչ 2,500,000 ՀՀ դրամ մրցանակի։
Մրցույթի մասին մանրամասն ինֆորմացիան՝ http://www.atdec.net  կայքում։
Մրցույթը կազմակերպվում է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների (ANEL) կողմից  Tech2Life նախաձեռնության - ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի «Բարելավված ծառայություններ հավասար մասնակցության և ներառական զարգացման համար» համատեղ ծրագրի շրջանակներում, որը կոչված է աջակցելու ՀՀ կառավարությանը հաշմանդամության գնահատման և ծառայությունների մատուցման համակարգի բարեփոխմանն ուղղված իր ջանքերում՝ ապահովելու համար  հավասար հնարավորություն​ներ։

Assistive Technology Design Engineering Contest (ATDEC 2021) is launched. This is a unique challenge for young engineering and researching teams from across the country to develop assistive technologies that improves and increases opportunities for people with special needs and disabilities in the community.
The competition will take place in two categories:
• Assistive electronic devices,
• Assistive software
Participated teams should present their solutions 1st stage by prototipes or softwares. The teams which successfully will pass the first stage will participate into the second round, which will take place in an environment equipped with a special technical and material base, where during three days in a row the teams will have to solve the improved solutions presented to the jury by considering the additional conditions.​
For each category prize fund is : 1st place (1,500,000 AMD ), 2nd place (1,250,000 AMD) and 3rd place  (1,000,000 AMD)
National winner of contest will receive 2,500,000 AMD prize.
More detailed information about contest is: http://www.atdec.net  web-site.
Contest is organized by Armenian National Engineering Laboratories of National Polytechnic University of Armenia, Tech2Life initiative - the UNDP and UNICEF joint project “Stronger Services for Equal Participation and Inclusive Development“ aim to strengthen the basic service provision system in Armenia, through a life-cycle approach and provision of continuous care and support to children and adults with disabilities.